3D ContentCentral Platformu ne işe yarar?

3D ContentCentral, Dassault Systems tarafından desteklenen ve yaklaşık 1.6 milyon üyesi bulunan ücretsiz bir paylaşım platformudur. Bu platformda aradığınız pek çok katı modeli, katalog değerlerine uygun şekilde bulabilirsiniz. Elektronik devre elemanlarından motorlara, hidrolik pnömatik malzemelerden mekanik parçalara kadar geniş bir kütüphanesi bulunmaktadır.

Yapacağınız tasarımlarda, cıvata, pul, rulman gibi malzemeleri nasıl ToolBox aracılığı ile temin edip süreden kazanıyorsanız, aynı şeyi 3D ContentCentral aracılığı ile mekanik, elektronik veya diğer sistemlerde hazır bulunabilen parçalar içinde uygulayabilirsiniz. Bu platformu ToolBox gibi Solidworks ile tümleşik hale getirebilirsiniz. 3D ConentCentral sadece Solidworks odaklı düşünen bir platform değil. Otuza yakın dosya formatını destekliyor. İndirmek istediğiniz dosyalar farklı konfügrasyona sahipse dilerseniz tüm konfügrasyonları ile de indirebilirsiniz.

Aynı zamanda bu site pek çok markanın satıcıları ile müşteriler arasında da bir köprü oluşturmaktadır. Platform (temin edici) satıcıya olan güveni, garanti altına alıyor. Yani hadi ben 3D ContentCentral de temin edici kimliğine sahip olayım diyemiyorsunuz. Bu şekilde ciddi bir girişiminiz varsa, doğrudan yönetimle irtibata geçerek, kurumsal kimliğinizi doğrulamanız gerekiyor.

Her zaman kontrol edin!

Buna rağmen bulunan içerikleri kontrollü bir şekilde kullanmanızı tavsiye ediyorum. Bazı tasarımların serisi ya da versiyonları bakımından ufak tefekte olsa farklılıklarla karşılaşmanız mümkün, bu konuda sorumluluk tamamen size ait. İndirdiğiniz içeriği oylayabilir bir hata ya da eksiklik tespit ettiğinizde, bunu uygunsuz içerik olarak raporlayabilir, alternatif versiyonunu yükleyebilir, bunun avantajlarından bahsederek katkıda bulunabilirsiniz. Eklediğiniz bir model ya da alternatif model doğrudan site içi portfolyonuza ekleniyor.

Tamamen modellediğiniz bir parçayı yada ürünü tüm ayrıntıları ile paylaşmak istemeyebilirsiniz. Görülmesini istemediğiniz detayları, devre dışı bırakma işini nasıl yapabileceğinizi anlattığımız, Solidworks defeature komutu nasıl kullanılır? yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

Araştırma yaparken istediğiniz içeriğe veya temin ediciye ulaşamadığınız takdirde 3D ContentCentral ile iletişime geçerek destek istemeniz mümkün. Sizin için gerekli içeriği ya da iletişime geçmek istediğiniz temin ediciyi platform kütüphanesine dahil etmeye çalışıyorlar.

Tüm bunların yanında dezavantaj olarak ise, sistem sizi Solidworks konusunda yeni versiyon kullanmaya itiyor. Örneğin bugün içerik indirmek istediğinizde 2015 olarak indirmeniz mümkün değil. 2016, 2017 ve 2018 versiyonlarına ait dosyaları indirebiliyorsunuz. Bunun çözümü ise sadece boyutsal görünüm beklediğiniz dosyalarda .step formatını kullanmak.

İlerleyen zamanlarda 3D ContentCentral platformu için kullanım rehberi tarzında bir yazıda hazırlamayı planlıyorum.

Solidworks ile ilgili yazılarımın bulunduğu kategoriye buradan ulaşabilirsiniz.

3D ContentCentral sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

 707 total views,  2 views today

Bu yazıyı değerlendirin

You may also like...

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments