Solidworks 2020 ile gelecek yenilikler

   Her yıl versiyonlarına yenilikler ekleyerek kendini geliştirmeye devam eden katı ve yüzey modelleme programı Solidworks’ un 2020 yılında da işleri kolaylaştıracak yeniliklerini merakla bekliyoruz. Solidworks 2020 versiyonu çıkmadan önce yapılan kısa tanıtımda bu versiyona ön hazırlık olması amacı ile bizleri neler bekliyor şöyle bir göz atalım.

solidworks 2020 yüzey - 1

   Üstteki resimde görülen rüzgarölçer’ in elde tutulan kısmının tasarımını iyileştirmek gerektiğini düşünürsek, bunu yapabilmek için elde tutulan kısmını yeniden tasarlamamız gerekiyor. Eğrilik tarakları(Surface Curvature Combs) her ne kadar yüzeyin pürüzlülüğünü kontrol etse de Solidworks 2020 kullanılan yüzeyler arasında g3 şekil sürekliliği eğrisini elde edebilmek için yeni burulma ilişkileri ekleyerek yüzeyi daha pürüzsüz bir hale getirebilir. Kullanıcılar eğri(spline) ve tepe noktalarını beklentileri karşılayan yüzeyler oluşturmak için ayarlayabilirler. Zebra çizgileri ise yüzeydeki kusur ve kırışıklıkları görmeye yardımcı olması açısında etkinleştirilebilir.

solidworks 2020 - eğiklik tarakları

   Geleneksel kesit yöntemlerini, model içindeki boşluklarınızın doğru olup olmadığını kontrol etmek için kullanabilirsiniz, ancak ekran kesitine paralel yeni yöntemi kullanmak daha büyük fazda sağlayacaktır. Bu şekilde derinlikleri daha net kontrol edebileceksiniz. Modeli döndürürken dinamik olarak seçili alan içinde kalan kesit güncellenir. Ancak bu özellik yakınlaştırma ve uzaklaştırmaları etkilemez. Bunun için CTRL + Mouse topunu ileri ve geri hareket ettirerek kesite yakınlaşabilir ya da uzaklaşabilirsiniz.

solidworks 2020 yüzey - 1

Solidworks 2020 – Yeni Montaj Fonksiyonelliği

   Çok sayıda tasarımcıyla büyük tasarımlar üzerinde çalışmak, özellikle tasarım çalışmasının birden fazla alt montajı referans alması gerektiğinde zor olabilir. SOLIDWORKS 2020’ deki yeni montaj kapsayıcı aracı ile, kullanıcılar gereken bileşenleri ve bir hedef montajını seçebilirler. Seçilen bileşenler daha sonra kolay referans ve birleştirme için kapsayıcı içinde yaratılır. Belirli bir parça üzerinde çalışabilmek, ancak parçaları kopyalamak veya en üst seviye montajı açmak zorunda kalmadan bağlantıları doğru şekilde eşleştirmek çok zaman alıcıdır. Montaj kapsayıcı, büyük montajlarda ortaklaşa çalışmayı kolaylaştırır ve tasarım çalışmalarının kusursuz bir şekilde yerine gerçekleştirilmesine yardımcı olur.

Kütle özelliklerini otomatik doldurma

  Hassasiyet son derece önemli bir konudur. SOLIDWORKS 2020, teller, kablolar ve koruyucular (kısmi koruyucular dahil) için kütle özelliklerini doldurma özelliğini içerir. Dolayısıyla, devre alt özellikleri ve konektör bağlantı detayları ve alt montajlarının oluşturulmasına ek olarak, kullanıcılar kablolamalar üzerinde değişiklik yaparken bile kütleyi otomatik olarak hesaplar. Kablolamanın düzenlenmesi ile birlikte depolanan Birim Başına Uzunluk özelliği yeniden hesaplanır. SOLIDWORKS 2020, teller ve kabloların projenizdeki kütle merkezini ve atalet momentini nasıl etkileyeceğini kolayca anlamanızı sağlar.

solidworks 2020 - montaj fonksiyonelliği

Esnek Parçalar Yapın

  Şimdiye kadar, neredeyse herkes bir montajda parça özelliklerini deneyimledi. Örneğin, bir yayda, plakalar hareket ettiğinde yay otomatik olarak ayarlanır – peki bunun gibi bir parçanın birden fazla örneğinin bir montajda olması durumunda ne olur? SOLIDWORKS 2020′ de bunun içinde esnek bir çözüm üretilmiş. Süspansiyon tasarımı güncellemesini tamamladıktan sonra, kullanıcılar her eleman için “Make Flexible Part” –parçayı esnek hale getir- özelliğini aktif edebilir.

solidworks 2020 - esnek parçalar

   Her parça için ayrı konfigürasyon dosyalarına gerek var mı? Hayır. Her parçayı sanallaştırıp, harici referanslar tanımlamak gerekiyor mu? Hayır. Denklemler ve değişkenler kullanmak gerekiyor mu? Hayır. Bu seçenek o kadar esnektir ki, bunu hemen hemen her parça için yapabilirsiniz.

  Harici referansları yeniden eklerseniz, özellik yöneticisinin size yeniden taranacak öğelerin bir listesini verdiğini de göreceksiniz. Bu, montaj ile bağlantı kurmak için gerekli tüm referanslarınızı almanızı kolaylaştırır. Parçayı Esnek Yap, yalnızca dinamik hale getirmek istediğiniz dış referanslara sahip herhangi bir şeyle kullanılabilecek yaylardan daha fazlası için kullanılabilir. Ve parça konfigürasyonları değişmez, bu yüzden bu esnek parçaların parça çizimleri de değişmez.

SOLIDWORKS 2020 Yeni Detaylandırma Modu

  SOLIDWORKS 2020’de detaylandırma modunda bir çizim açarken, referans bileşenlerin hiçbiri yüklenmez, böylece çizimler, boyutları ve karmaşıklıklarına bakılmaksızın birkaç saniye içinde açılabilir. Ayrıntı kaybı yoktur ve her çizim sayfası yüklenir; bu da tasarımınızı gözden geçirmek ve hatta sadece yazdırmak için mükemmeldir.

Solidworks 2020 - detaylandırma modu

Ek açıklamalar eklemek zorunda kalırsam, her şeyi yüklemem gerekir mi?

  Hayır. Detaylandırma modunda, tüm görünümlerin gerçek bilgileri içerdiği çizimi de ekleyebilir, böylece otomatik balonlama gibi üretkenlik araçlarını kullanabilir ve BOM tabloları ile uyumlu kalabilirsiniz. Bir detaylandırma modunda bir çizim açıldığında, sadece açıklama eklemekle sınırlı kalmazsınız. Tasarım kütüphanesini tüm şirketin standart açıklamalarına erişmek için kullanabilirsiniz – yüklü herhangi bir bileşen olmasa bile, tabanlara ve kenarlara referans alınabilir ve sayfa üzerine yerleştirildiğinde öğeler tamamen düzenlenebilir halde kalır. Gerekirse, mevcut ek açıklamalar size tam bir esneklik sağlayarak da değiştirilebilir.

  Detaylandırma modunda boyutlar eklenmesi söz konusu olduğunda, her görünümdeki geometri, tamamen çözülmüş bir çizimde yaptığınız gibi seçilebilir, sadece ihtiyacınız olan kenarları veya köşeleri seçin. Yerleştirdikten sonra, toleranslar, notlar ve bayraklar gibi ek bilgileri kolayca eklemek için ilgili araçları kullanabilirsiniz. Çalışırken, belirli açıklama stillerini çoğaltmak için biçim işaretleyici gibi üretkenlik kısayollarından da yararlanabilirsiniz. Basit bir sürükle ve bırak ile, açıklamaları hızla kopyalayıp yapıştırabilirsiniz. İşiniz bittiğinde rahatça kaydedebilirsiniz. Ek olarak, çiziminizi paylaşmanız gerekiyorsa, detaylandırma modu pdf veya DWG olarak kaydetmenize olanak sağlar.

SOLIDWORKS 2020’de Yeni Markalama Özellikleri

  Tasarımcılar arasında iyi bir iletişimin başarılı bir tasarım sürecinin önemli bir parçası olduğunu hepimiz biliyoruz. SOLIDWORKS 2019, doğrudan parçalara ve montajlara işaretlemeler eklemenizi sağlayarak tasarım fikirlerini iletmenin harika bir yolunu sundu. Bir çizim tipik olarak birçok şirket için en önemli seçenektir, bu nedenle SOLIDWORKS 2020’de artık yeni notlar ve yorumlar oluşturmak için çizimlerinize işaretlemeler ekleyebilirsiniz. İşaretleme görünümü yapmak için eklemeyi seçin, renk ve kalınlık kaydırıcısını kullanarak tercih ettiğiniz kalem stilini seçin ve doğrudan dokunmatik cihazınızın ekranına yazmaya başlayın. Siz yazdıkça, notlarınız, fikirlerinizi kuruluşunuzun diğer üyeleriyle kolayca iletişim kurmanızı ve paylaşmanızı sağlayacaktır.

Dokunmatik özellikli bir cihazım yoksa ne olur?

  Dokunmatik özellikli bir aygıta sahip değilseniz, farenizi kullanarak da kolayca işaretlemeler ekleyebilirsiniz. Tamamladığınızda görünümler, amaçlarını belirtmek için kolayca yeniden adlandırılabilecekleri biçimlendirme klasöründe otomatik olarak saklanır. İşaretlemeler daha sonra, SOLIDWORKS tasarım topluluğunuz dışındaki diğer paydaşlarla paylaşılmaya hazır, çeşitli görüntü formatlarında veya bir pdf olarak dışa aktarılabilir.

  Resimler, anlık görüntüler ve PDFler, biçimlendirmelerinizi paylaşmanın tek yolu değildir. eDrawings 2020, montajlara, parçalara ve çizimlere eklenen işaretlemeleri görüntülemenizi sağlar. SOLIDWORKS Markups’in geliştirdiği tüm bu yenilikler, tasarım ekiplerinin birbirleriyle işbirliği yapmasını ve iletişim kurmasını daha da kolaylaştıracak.

Solidworks ile ilgili diğer yazılarıma buradan ulaşabilirsiniz.

 3,250 total views,  10 views today

Bu yazıyı değerlendirin

You may also like...

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments