Solidworks neden İngilizce kullanılmalı?

 

Solidworks öneminden hangi şartlarda, nasıl kullanılması gerektiğinden bu yazımda bahsetmiştim.  Şimdi ise Solidworks neden İngilizce kullanılmalı? sorusuna cevap arayacağız. Solidworks’ un amacımıza uygun bir program olduğuna kanaat getirdikten sonraki adımda ise, programı hangi dilde kullanacağımıza karar vermemiz gerekiyor. Bu kısım işletme sahipleriden daha çok yeni öğrenecek olan veya bu mesleğe yeni  gönül vermeye başlamış olanlar için.

İngilizce dünyada evrensel olarak kabul görmüş bir dildir. Günümüzde artık aşağı yukarı tüm programların Türkçe dil desteği olsa da, özel bir talepte bulunulmazsa default yani varsayılan kullanım dili olarak İngilizcedir. Aynı durum Solidworks içinde geçerli.

solidworks ingilizce kullan

 

Ne yapmalı?

Evrensel bir meslekle uğraştığımız için dünyanın her yerinde veya her yerinden insanlarla çalışma ihtimalimiz bulunuyor. Çoğu kullanıcı herhangi bir program öğrenirken ağırlıklı olarak Türkçe öğrenmek istemektedir. Bu işlerin hızlı ve doğru bir biçimde halledilmesi açısından iyi görünsede aslında yanlış bir tutumdur. Özellikle Uluslararası çalışan profosyonel işletmeler, yukarıda bahsettiğimiz sebeplerden ötürü program dili olarak, İngilizce tercih etmektedir. Programları Türkçe öğrenmeye alışmış kullanıcılar, komutların yerini ezberleyerek bir şekilde dil sorununu hallettiklerini düşünselerde, alışılmışın dışında işlemler yapmak istedikleri zaman problemle karşılaşmaktadırlar. Aynı zamanda özellikle tasarım ve analiz içeren bazı programlarda birtakım komutların tam Türkçe karşılıklarının olmaması kullanıcıların kafasını daha da fazla karışıtırabilmektedir.

Bu da firmaların gözünde çalışan itibarını sarsmakta, gelişime açık olmadığı izlenimi bırakmakta ve zaman zaman çalışanın daha fazla baskı altına girmesine neden olmaktadır.

Bu konuda sadece kullanıcılara değil eğitimcilerimize de büyük bir görev düşmektedir. Programların eğitimi esnasında dil paketi olarak Türkçe kullanılarak kolaya kaçılmamalı, kullanıcı veya öğrencilere neden İngilizce program öğrenmeleri gerektiği izah edilmeli ve bu şekilde yönlendirilmelidirler.

Her ne kadar burada Neden Solidworks neden İngilizce kullanılmalı? sorusuna cevap arasakta aslında yukarıda bahsettiğimiz sorunlar tüm programlar ve meslek dalları için geçerli bir problemdir. Bu yüzden hangi mesleği yapacak olursanız olun ya da hangi programı kullanacak olursanız olun, mutlaka öğrenirken İngilizcesini öğrenmenizi tavsiye ediyoruz.

 

Bülent ÇOLAK

Teknik Öğretmen

 702 total views,  8 views today

Bu yazıyı değerlendirin

You may also like...

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments