Solidworks Kurulumunda Rolling Back Action Hatası

Solidworks haricinde düşündüğümüzde de Rolling Back Action hatası pek çok kişinin, program veya oyun yüklerken karşılaştığı sorunlardan bir tanesi. Bu sorun ile ilgili yerli ve yabancı sitelerde bugüne kadar pek çok yorum okudum. Hatadan haberdar olmam ise Solidworks’ u ilk kullanacağım zaman başıma geldi. Maalesef şunu şuradan yükleyin ya da Windowsta şunu şöyle değiştirin tarzında nokta atışı çözümlerle olayı noktalayamadım. Ancak bu yazımda baştan nasıl tedbirli davranılabileceği konusunda tavsiyelerde bulunacağım.

Bu yazımda Solidworks kurulumunda yaşanan en büyük problem olan Rolling Back Aciton hatası ve bunun kaynaklarına değineceğim. Solidworks ve diğer alternatif tasarım programları, Framework, visual studio debugger ve birkaç tane destek yazılımı kullanarak çalışır. Bazı programlar kurulumdan önce sistemi analiz ederek, eksik yardımcı yazılımları tespit edip, kurulması gerektiği geri bildirimini vermekte ve bu yazılımlar yüklenmediği sürece, kuruluma devam etmemektedir. Solidworks kurulumunda ise böyle bir uyarıda bulunulmaz. Kurulum sihirbazı, Premium, standart vb.. Hedef klasör gibi opsiyonlara karar verildikten sonra direk olarak seçilen opsiyonları ile birlikte başlar. Arada duruma göre bazı hatalarla karşılaşabilir, bu hata kodları ile ilgili araştırma yapabilir, çözüm üretebilirsiniz.

Yukarıda bahsetiğimiz yazılımlar, Solidworks dvd si içinde klasörlenmiş olarak gelir. Bu klasörün adı “prereqs” dir. Açılımını Pre-Requirements – ön hazırlık dosyaları – gibi de düşünebilirsiniz. Aşağıdaki resimde görüldüğü şekilde hepsi ayrı ayrı klasörlenmiş x86 ve x64 sürümleri bir aradadır. Zaten Solidworks x86 desteği 2014 yazılımı ile birlikte sona ermiştir.

Solidworks yüklemeye başlamadan önce, daha önceden bu yazılımları yüklemiş olsanız bile tek tek hepsini kurmanız size büyük fayda sağlayacaktır. Zaten daha önceden yükleme yapıldıysa, Yazılım ya güncelleme yapacaktır ya da yüklemeye gerek olmadığını bildirecektir. Aksi takdirde pek çok kişinin maruz kaldığı gibi dakikalarca bilgisayar başında büyük bir hevesle bekleyip, aniden Rolling Back Action hatası ile tüm yüklenen dosyaların Solidworks kurulum sihirbazı tarafından kaldırıldığına şahit olmanız muhtemel.

Rolling Back Action hatası ile karşılaştığınızda yükleyici size o an için telafi şansı tanımaz ya da nasıl bir hata ile karşılaştığını size bildirmez. Bu yüzden Solidworks kurulumlarında yukarıda bahsettiğimiz konularda tedbirli olmanızı öneriyor ve iyi tasarımlar diliyorum. 🙂

Solidworks ile ilgili yazılarımın bulunduğu kategoriye buradan ulaşabilirsiniz.

 2,965 total views,  1 views today

Bu yazıyı değerlendirin

You may also like...

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments