Solidworks 2018 taslak ilişkileri (Sketch Relations)

Sketch dediğimiz Katı model oluşturmadan önceki taslak çizimleri oluşturmak için birden fazla yol var. Hangi metodun kullanılacağına ise yapacağımız işin niteliği ve tecrübemizi sentezleyerek karar veririz. Solidworkste bunu isterseniz, ilk önce kuralsız bir biçimde taslaklarınızı oluşturup, daha sonra taslak ilişkileri ekleyebilirsiniz. Ya da bu ilişkilendirmeleri çizimi yaparken, taslak ilişkileri tanımlayarak devam edebilirsiniz. İlişkilendirmeler tasarımlarda oldukça önemli bir unsurdur. Taslak çizimlerinizde eksik ilişkilendirme olmaması gerektiğini ve bunların nasıl baş ağrısı yaratabileceğine bu yazımızda değinmiştik.

Bu ilişkilere örnek olarak çizginin tam yatay veya dikey olması, iki çizgi arasındaki açı, tanjant, eş merkezlik, diklik vb.. kavramlar verilebilir. Tüm bu tanımlamaların tam yapılmasına ek olarak gerekli tüm ölçülendirmelerde tamamlandığında, daha önceden bahsettiğimiz Tam tanımlı taslak çizim – Full defined sktech ortaya çıkmaktadır.

Taslak ilişkileri, taslak çizimleri, katı modele dönüştürmeden önce, doğrulama sağlar, bu sayede, bir çizginin eğik çizilip çizilmediği, çizilmesi gerekiyorsa, doğru eğimde çizilip çizilmediği, daire merkezlerinin doğru yerde olup olmadığı vb.. sorular cevaplanmış olur.

Aşağıdaki ilk resimde, oldukça hızlı bir şekilde bir yapılmış bir serbest çizim görülüyor. İkinci resimde tüm taslak ilişkileri tamamlanmış, üçüncü resimde ise tam tanımlı, katı modele dönüştürülmeye hazır bir resim görülüyor.

Solidworks 2018 Sketch Relations -taslak ilişkileri

1.Resim

Solidworks 2018 Sketch Relations-taslak ilişkileri

2.Resim

Solidworks 2018 Sketch Relations-taslak ilişkileri

3.Resim

Solidworks 2018 Sketch Relations-taslak ilişkileri

4.Resim

Dördüncü resimde ise taslak ilişkilerini nasıl görüntüleyip, gizleyebileceğinizi gösterdim. İlk başta bu seçenek aktifken çalışmanızı öneriyorum. Bazı durumlarda yeşil kutucuklar tasarımları görmenizi engelleyerek sizi bunaltabilir. Solidworks 2018 de çizginin üzerine geldiğinizde zaten o çizgi ya da daireye ait yeşil ilişki kutucuğu dinamik olarak açılıp/kapanıyor.

Konuya ilişkin soru ve görüşlerinizi yorum kısmından iletebilir, Solidworks’ e ilişkin diğer yazılarıma buradan ulaşabilirsiniz.

 2,989 total views,  2 views today

Bu yazıyı değerlendirin

You may also like...

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments