Network Marketing yapmadan önce bilmeniz gerekenler

network marketing

network marketing

Merhaba Arkadaşlar, pek televizyon izlemeyen biri olmama rağmen, geçenlerde televizyonda denk geldiğim bir haberden esinlenerek aynı zamanda daha önceki tecrübelerimede dayanarak bu yazıyı yazmaya karar verdim. Konumuz Network Marketing.

Network Marketing Nedir?

Network marketing sistemini ben, günümüzde geniş bir yelpazede çeşitli şekillere evrilebilen, farklı tür ve isimlerle insanların maddi manevi duygularını sömürmeye müsait bir ticaret sistemi olarak tanımlıyorum. Bir zamanlar oldukça popüler olan, daha doğrusu popüler yapılmaya çalışılmış, günümüzde de hala varlığını sürdürmekte olan bir ticaret sistemidir. Aslında 90 lı yıllara şöyle bir bakarsak ufak ufak evlerimize girmeye başlayan bir sistem. İlk önce randevu alınıp ürün tanıtımına gelinirdi. Sonra samimi sohbetler çerçevesinden tanıtım yapılarak, ürünü alması muhtemel kişilerin iletişim bilgileri istenirdi vb.. Bir çok aile bu tarz durumlarla karşı karşıya kaldı geçmişte. Temelde tavsiyeye(referanslı sistem) dayalı bir platform olarak, en popüler para kazanma sistemleri arasında gösterilmektedir. Buna birçok örnek verebiliriz. Ben firma ismi vermek yerine yapılan işlerden bahsedeceğim. Bu şekilde de olsa başınıza gelebilecek olayların kafanızda canlanacağına eminim.

Bir çok avantajı ve dezavantajı bünyesinde barındıran bu sistemde, öncelikle avantajın en üst seviyedeki yönetici ya da kesimde olduğunu söylersek, yalan söylemiş olmayız. Kumar gibi düşünebilirsiniz. “Her zaman oynatan kazanır.” Bu sistemde ürünler firma tarafından satışa sunulur, Satış temsilcisi belli bir para karşısında temin ettiği hem bu ürünü, hem de temsilciliğini pazarlar. Örnek verecek olursak bir X firmasının satış temsilcisi, A isimli ürünü bir müşterisine satmaktadır. Aynı zamanda müşterisini de satış temsilcisi olmaya ikna edebilirse, Müşterisininde yapacağı satışlardan % oranında kar payı almaktadır. Satış temsilciliğini yapmak için sadece satmak yetmektedir. Bu zincir, hiyerarşik bir biçimde devam etmektedir. Alttaki hiyerarşik yapı çatallanarak devam ettiği sürece, Hiyerarşik yapının en üst sırasında bulunan kişi daha fazla kazanmaktadır. Bu tarzda pazarlanan ürünlere pek çok örnek üretmek mümkündür. Hayatınızda bu tarz durumlarla karşılaşmanız oldukça muhtemeldir. Yukarıdaki örnekte ürün olarak nitelendirilen şey, somut bir ürün olmak zorunda değil. Somut bir ürün olsa bile size ait bir ürün olarak sunulmasıda muhtemel. El emeğinizle para kazanma gibi…(Örgü, Elişi, Nakış vb..)

saadet zinciri ile ilgili görsel

saadet zinciri ile ilgili görsel

Yaptığım araştırmalar neticesinde hosting satışı, harddisk kullanımı ve ekran kartı kullanımı vb. ya da insanların iletişim bilgileri bir şekile ele geçirilerek, evden para kazanma, aylık asgari ücretin üstünde bir ek gelir imkanı gibi vaatlerde bulunulan bu sistem güvenilirliği olmayan hem de insanları sadece maddiyata yönelik düşünmeye iterek, sosyal yönden zarar veren yapılanmalar olarak öne çıkıyor. Netice de bu sistemden para kazanmak için sadece yatırım yapmış olmanız yeterli değil. Eş, dost, arkadaş, akraba ya da tanımadığınız insanları bu işe bir şekilde dahil edip, alt hiyerarşinizi oluşturmak zorundasınız.

Yani kısaca kandırılıyorsunuz! Nasıl mı?

Organize bir algı operasyonu ile bir anda kendinizi üç günde zengin olabilecekmiş gibi hissedeceksiniz. Bunun pek çok viral örneği mevcut. Yapıya dahil olma sürecinde yüz yüze görüşmelerde bir sürü vaat, sosyal avantajlardan bahsedilmesi yemekler, seminerler, yurt içi ve yurt dışı tatil planlamaları, kendi işinizin patronu olacağınızı iddia eden motivasyon konuşmaları, çalışma saatlerini sizin belirlemeniz, sadece kendi söylemlerini öne çıkaran özenle seçilmiş, kişisel gelişim kitapları, eğer bir web sitesi varsa, ne kadar büyük kazançlar sağlanabileceğinden iri puntolu yazılarla bahsedilmesi. Hukuki bir sıkıntıları varsa bunların asılsız olduğu yönünde tezler, tekzip metinleri, diğer rakiplerinden farklı olduklarını iddia etme ve daha birçok göz boyayıcı eylem gerçekleştirilmektedir.

İnternette para kazanma yollarını araştırırken de bu tarz kişilere rastlayabilirsiniz. En meşhur replikleri “Bir gün aniden gelen bir telefonla hayatım değişti. Nasıl mı?” cümlesidir. Ve inandırıcılığı arttırmak için iletişim bilgilerini açıkça yazmaktan çekinmezler. Zaten asıl inandırıcı aynı zamanda şüphelenilmesi gereken durum budur.

networks marketing nedir?

networks marketing nedir?

Bu kadar ikna etme çabası ve bireylerin beklentilerinin yüksek tutulması ile bir şekilde yapıya dahil olunması sağlanmakta ancak yapıya girdikten bir süre sonra artık insanlar yeterince kazanamadıklarını düşünmeye başlamakta ve sistemden ayrılmayı düşünmektedirler. Sistem ise gerçekte insanların getirme ihtimali olan potansiyel gelirin kaybolmasını istemeyeceği için, bireylere daha fazla satış yapmaları gerektiği yönünde telkinlerde bulunmaya başlamaktadır.

Sistem yöneticilerinin bu problemi aşmak için kullandıkları pek çok yöntem bulunmakla beraber en çok göze çarpan yöntemler, bireyleri yeteri kadar çaba sarfetmedikleri gerekçesi ile ilk önce tatlı dille telkinde bulunmak, sonrasında üslup değiştirerek baskı altına almak, kimi zaman yeterince satış yapmadıkları yönünde suçlayıcı söylemlerde bulunmaya kadar varabilmektedir. Tüm bu baskılar kimi zaman bir kırılma noktası oluşturmakta bireyler ya gerçeği görüp sistemden ayrılmayı seçmekte veya kendilerine anlatılan yalanlara, kendileri de inanarak başka insanları kandırmaya çalışabilmektedir. Sırf bu yüzden çok sayıda iyi dostlukları bozulan ve sosyal güvenilirliği yok olma seviyesine gelen vatandaşlarımız bulunmaktadır.

Herşeyden önce, her insanın kendi kararlarını verebilecek ferasete sahip olduğunu unutmayarak, sizi gerçekçi düşünmeye davet ediyorum. Her ne şekilde olursa olsun. Kumar oynamadığınız sürece, bir anda zengin olamazsınız. Ya da 1500 TL gibi bir rakamı kazanmak için insanların 26 gün boyunca oturmadan çalışmak zorunda oldukları şartlarda, yeterince emek vermeden bu paranın kazanılması mümkün değil. Mükemmel bir fikriniz ya da müthiş bir yeteneğiniz olabilir. Ancak bunu nakde dönüştürmek sizi sömürmeye çalışan oluşumlara asla müsaade etmeyin.

Saygılarımla,

Konu ile alakalı ve sorularınızı yorum kısmından yöneltebilirsiniz.

Buradan, Blogda gezinmeye devam edebilirsiniz.

 

 2,941 total views,  3 views today

Bu yazıyı değerlendirin

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments