Neden Solidworks kullanmalıyız?

Neden Solidworks

Neden Solidworks kullanmalıyız? Bu bir mecburiyet değil. Ancak piyasaya yeni giriş yapan gerek modelleme, gerekse imalat yapanların adapte olmakta sorun çekmedikleri bir program. Piyasadaki rakipleri, Siemens, Creo, Autodesk Inventor vb. ile kıyaslandığında, bazı açılardan performansı tartışmaya açık olmakla birlikte, birçok mekanik parçayı birkaç komut yardımıyla hızlı bir şekilde modelleyebilir, imalat resimlerini çıkartabilir, render dediğimiz foto gerçekçi görüntüler alabilir, mekanik analizlerini gerçekeştirebilir ve raporlayabilirsiniz.

Günümüzde iyice yaygınlaşmaya başlayan eklenti furyası ile başka programları Solidworks’ e uygun eklentilerle çalıştırabilir ve desteklenen özellikleri Solidworks üzerinde kullanabilirsiniz. Buna diğer yazılarımızda değineceğiz. Basit bir örnek vermek gerekirse, Keyshot render programını, Solidworks eklentisi ile kullanabilirsiniz, böylece ayrı bir pencerede Keyshot çalıştırmak zorunda kalmaz ve pencereler arası geçişi büyük oranda ortadan kaldırmış olursunuz.

Her programda olduğu gibi Solidworks içinde de işlerinizi kolaylaştıracak pek çok yapıyı barındırıyor. Özellikle günümüzde zamanla yarıştığımızı düşünürsek, bu özellikleri kullanmayı bilmeniz piyasada tutunmanızı sağlamakla birlikte, istediklerinizi ve hayal gücünüzü buradaki bilgilerle sentezleyerek, birim iş zamanınızı minimize edebilmenize imkan sağlıyor.

Bizim konularımız için durum biraz daha farklı, biz daha kıyıda köşede kalmış işe yarayan, kullanılması gerekmeyeceği düşünülmesine rağmen fonksiyonel olan ve pratiklik kazandıran kısımlar üzerinde durmaya çalışacağım. Bunları anlatırken mümkün olduğu kadar sıkıcı olmadan yapmaya çalışacağım. Solidworks için video kanalı düşüncem olmakla birlikte, yazılı dökümanlar üzerinde vurgulama yapmanın daha iyi olduğunu düşünüyor ve şu an için bu yönde çalışmalarımı sürdürüyorum.

Biz Solidworks programının avukatı, satıcısı ya da promotörü değiliz. Amacımız az da olsa bireysel ve ekipsel gelişime katkıda bulunmak. Bunun içinde yeni girmeye başladığınız piyasada canınızdan bezmeden temel atmanıza yardımcı olacak bir öneri ile geliyoruz. Neticede bütün katı model ve tasarım programları temelde aynı işi yapar. Hatta çoğunda aynı isimde olan komutlar mevcuttur. Kendinizi geliştirmeye başladıktan sonra yapacağınız işe ve hayallerinize göre istediğiniz programdan devam etmekte zorluk çekmeyeceksiniz.

     Buradan yazı dizimize geçiş yapabilirsiniz.

Saygılarımızla,

Bulentcolak.com.tr
Yönetimi

 557 total views,  1 views today

Bu yazıyı değerlendirin

You may also like...

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments